Kolm hästisäilinud vanemat luulekogu –
“Sajandi sada sonetti”, koostanud Mart Mäger
Väike antoloogia püüab anda võimalikult mitmekesise pildi eesti soneti sajandipikkusest ajaloost. Esindatud on nii möödunud sajandi autorid – ka esmakirjutaja M. J. Eisen – kui selle sajandi sonetikorüfeed, aga ka vähem tuntud luuletajad, kes soneti raame millegagi avardanud.
“Erato lüüra. Armastusluulet renessansist 19. sajandi lõpuni”, koostanud Valev Mirtem
Põimik prantsuse, inglise ja saksa varasemate aegade lembelüürikat valdavalt vallatlevas vaimus.
“Valik luulet”, Francisco de Quevedo, koostanud ja hispaania keelest tõlkinud Jüri Talvet
Suurvaimudest rikkas Hispaania «kuldses ajastus» (XVI-XVIII saj.) seisab Cervantese ja Lope de Vega, Góngora ja Calderóni kõrval esinduslikuna Francisco Gómez de Quevedo y Villegas (1580-1645), poeet ja poliitik, romaanikirjanik ja riigitegelane. Quevedo looming peegeldab suure konkreetsuse ja realismiga tema aja sotsiaalseid konflikte, renessansilt barokile suunduva ajastu vastuolusid.
Luulevalimik annab läbilõike autori mitmekülgsest poeetilisest pärandist. Suure lüüriku loomingusse kuulub rohkesti sonette, rahvalaulisi romansse ja letriljasid. Kordub elu kaduvuse, õnne illusoorsuse teema, ometi kostab läbi poeedi usk elu ja ilu, igatsuse ja hingevabaduse võitmatusse. Kaasaja pahede kujutamisel kasutab ta aga hüperbooli ja groteski, sünge sarkasm vaheldub sädeleva huumoriga.